Site Overlay

Na co powinno się zwrócić uwagę, kupując używane auto?

Bez wątpienia motoryzacja ma obecnie bardzo wiele do zaoferowania, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Tak szeroki wachlarz wyboru może jednak okazać się też problematyczny, gdyż trudno jest czasem zdecydować się na konkretny model samochodu. Trafienie na idealny samochód używany jest jeszcze trudniejszy. Nie brakuje też nieuczciwych sprzedawców, którzy sprytnie kamuflują pewne wady oferowanych pojazdów, przez co ich zakup staje się po prostu nieopłacalny dla nowego nabywcy. Na co zatem powinno się zwrócić uwagę, kupując używane auto?

Zakup używanego samochodu – o czym powinno się pamiętać?

Obecnie bezproblemowo można kupić zarówno auta używane, jak i te prosto z salonu. Oczywiście pierwszy wariant jest znacznie tańszy, ale nie zawsze opłacalny. Wcale nie tak rzadko można się naciąć, kupując przysłowiowego kota w worku. Na rynku nie brakuje przecież aut powypadkowych i popsutych, których to właściciele próbują sprzedać je wraz z ich ukrytymi wadami. Kłamstwa na temat rzeczywistego stanu sprzedawanych pojazdów są stosunkowo często spotykane w ogłoszeniach motoryzacyjnych. Pierwszym krokiem w przypadku chęci zakupu używanego auta powinno być uważne przeglądanie ogłoszeń. Jeśli dana oferta wyda się ciekawa, zaleca się kontakt telefoniczny ze sprzedającym w celu wypytania go o szczegóły odnośnie do stanu technicznego, przebiegu, ostatnich napraw i wymian części/płynów. 

Kolejną kwestią jest przyjrzenie się lakierowi i stanowi nadwozia pojazdu. Alarmujące powinny być duże odpryski, widoczne szpachle, skupiska rdzy i inne nieumiejętne naprawy. Wymijające odpowiedzi sprzedającego także powinny wzbudzić niepokój. Podczas kupowania używanego auta powinno się zwrócić uwagę również na stan kierownicy i gałki zmiany biegów oraz na stan foteli i okładziny pedałów. Nie można pominąć także kwestii przebiegu. Im jest on większy, tym oczywiście auto będzie bardziej wyeksploatowane. 

Kupujący powinien również ocenić stan jednostki napędowej. Znaczenie mają obecność przedmuchów, wydostawanie się dymu i widoczne wycieki. Sprawdzić należy wszystkie naklejki serwisowe wraz z plakietkami z wymiany olejów. Zawsze warto obejrzeć pojazd od spodu na kanale. Tak naprawdę to najlepszym rozwiązaniem jest przyjechanie na oględziny auta z osobą, która zna się na samochodach i ich sprzedaży/skupie.

Dodaj komentarz