Site Overlay

Jak wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne?

Wiele osób chce się czuć wyjątkowo i nie inaczej jest w przypadku kierowców. W celu wyróżnienia się na drodze nierzadko swój samochód poddaje się tuningowi, jednak od 2000 roku każdy ma możliwość zaopatrzenia się w indywidualne tablice rejestracyjne. Spotykane na ulicach przykłady mogą nierzadko bawić. Ty również chcesz wręczyć taki upominek swojemu samochodowi?

Jak wyrobić tablice rejestracyjne na zamówienie?

Warto wiedzieć, że od 2000 roku co prawda można pozwolić sobie na indywidualizm, jednak nie taki zupełny. Dlaczego? Mianowicie, nadal pierwsze dwa znaki będą przypisane do konkretnego województwa, reszta już może być w pełni spersonalizowana. Co więcej, po literze określającym województwo miejsce ma cyfra od 1, do 9. Tak więc dla Małopolski może to być K0, K7, dla Wielkopolski P1 itd. W takim razie trzeba sobie poradzić mając do dyspozycji wyłącznie 3-5 pozycji. Co więcej, stosowanie polskich znaków jest niemożliwe. Niektóre pozycje można zastąpić cyframi. Nie można zapominać o tym, że nie wolno stosować wulgaryzmów. Jednak w tej materii najwięcej do powiedzenia ma konkretny urzędnik, ponieważ to on zadecyduje, czy tablica z określonym napisem zostanie wydana.

Trzeba również zaznaczyć, że indywidualne tablice rejestracyjne na zamówienie nie będą należały do właściciela wiecznie. Mianowicie, sprzedając samochód tablice trafią w ręce nabywcy, ponieważ jest to warunkowane przez prawo. Co więcej, jeżeli nowy właściciel zamieszkuje inny powiat, to będzie je musiał zostawić w Wydziale Komunikacji, kiedy dojdzie do przerejestrowania.

Indywidualne tablice rejestracyjne na zamówienie – cena

Nie da się zaprzeczać, że własne tablice rejestracyjne są znacznie droższe, od tych standardowych. Warto tutaj zaznaczyć, że nie tylko dla samochodów możliwe jest wykonanie takich tablic, ale również dla motocykli. Ile w takim razie kosztuje taka „przyjemność”? W przypadku samochodów kierowca zapłaci 1100,50 zł, z kolei motocykla: 581,50. Na otrzymanie gotowych „blach” będzie trzeba poczekać około miesiąc. Warto wiedzieć, że do tego czasu należy zaopatrzyć się w tymczasowe tablice. Nie są one jednak drogie, koszt to około 60 złotych.

Przy tworzeniu nowych tablic warto zaopatrzyć się także w odpowiednie ramki pod tablice rejestracyjne, które kosztują tylko kilkanaście złotych.

Jak je zrobić?

Możliwość wyrobienia indywidualnych tablic jest dostępna w przypadku rejestrowania auta pierwszy raz, przy przerejestrowaniu na inną osobę oraz po zmianie miejsca zamieszkania. Niestety, jeżeli posiadasz już zarejestrowany samochód i wpadłeś na pomysł stworzenia własnych tablic, to nie będzie to możliwe. Każda tablica jest powiązana z danym pojazdem, dlatego jeżeli zmienisz samochód, a miałeś wcześniej indywidualne tablice, to nie będziesz w stanie zrobić takich samych dla nowego pojazdu.

Śmieszne przykłady

Istnieje wiele sposobów na to, jak tworzyć własne tablice rejestracyjne. Imienne oznaczenia są najpopularniejsze, choć nie należą do najbardziej kreatywnych. Jak się prezentują? W2 ANKA, czy E6 ALEX itd. Nie da się jednak zaprzeczyć, że niektórzy kierowcy posiadają szczególną smykałkę do tworzenia ciekawych napisów. Wyróżnić można na przykład rejestracje P0 MOCY, P0 JAJA, P0 PIWO, P0 MIDOR, P0 DATKI. Jak widać, mieszkańcy Wielkopolski mają wiele ciekawych pomysłów.

Poza tym można znaleźć takie tablice, jak G0 NAZWA, S0 SEXY (ang. so sexy – tak seksowny), G0 FORIT (ang. go for it – idź po to), N0 EXIST (ang. no exist – nie istnieje), G0 0DBYE (ang. goodbye – do widzenia).

Nieraz można się też spotkać z jeszcze bardziej zabawnymi przykładami, takimi jak D0 BUZI, G0 OOOOL itd.

Dodaj komentarz